جزئیات خبر


در گفت و گو با سرپرست شرکت فاوا رضوی مطرح شد؛

سامانه سلامت هوشمند رضوی؛ گامی ارزشمند برای خدمت به مناطق محروم

سامانه سلامت هوشمند رضوی؛ گامی ارزشمند برای خدمت به مناطق محروم
1395/12/3

منشور هفتگانه ابلاغی مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی، به نکات مهم و ارزشمندی اشاره میکند که باید سرلوحه اقدامات عملی این مجموعه مذهبی قرار گیرد.

یکی از بخشهایی که این مهم را در دستور کار خود قرار داده، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی است که تولید و عرضه محصولات درحوزه IT با اولویت محصولات نرم افزاری، ارائه محصولات و خدمات کیفی با قیمت مناسب، ورود به بازار پروژه های بزرگ IT و ... را دنبال میکند. در گفت و گو با مهندس رضا دبیدیان؛ سرپرست شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی به برنامههای این شرکت در زمینه منشور هفتگانه ابلاغی مقام معظم رهبری پرداختهایم.

• در بندهای دوم و سوم منشور ابلاغی، خدمت به زائران و مجاوران به ویژه افراد نیازمند جامعه مورد تاکید قرار گرفته است. فاوا رضوی برنامه ای برای این موضوع دارد؟
یکی از نیازمندیهای اولویتدار قشر محروم، دریافت خدمات درمانی کم هزینه و سریع است که در این راستا شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی، اجرای پروژه سامانه سلامت هوشمند رضوی را برای خدماترسانی به روستاهای دور افتاده و محروم پیشنهاد داده است.

• این سامانه چه فعالیتی انجام می دهد؟
استفاده از خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، راهکاری نوین برای کمک به بیماران مناطق محروم و دسترسی سریع آنها به پزشکان متخصص و داروهای مورد نیاز با کمترین هزینه ممکن است.
در این سامانه، با برقراری ارتباطات صوتی و تصویری راه دور و ثبت و ضبط پروندههای درمانی، امکان ارتباط سریع بین پزشکان متخصص و بیمارانشان از راه دور و همچنین دسترسی سریع ایشان به پرونده پزشکی بیماران، مهیا میشود.

• سامانه سلامت هوشمند رضوی چه مزیتهایی دارد؟
بهبود دسترسی و مراقبتهای پزشکی، مراقبتهای مستمر از بیماران، در دسترس قرار دادن امکانات برای پزشکان به منظور هدایت معاینات خودکار، کاهش هزینه های مراقبتهای پزشکی، کاهش هزینههای سفر بیماران و پزشکان، ایجاد خدمات مراقبت پزشکی در سطح جغرافیایی و جمعیتی وسیع، از جمله این مزیت ها به شمار میرود.
علاوه بر این، میتوان به کاهش مراجعات بیماران به مراکز درمانی و کاهش تراکم مراجعهکنندگان حضوری، آموزش بیماران از راه دور، درمان به موقع و پیشگیری از آسیبهای ناشی از تاخیر در شروع درمان، دسترسی به مدارک و اطلاعات پزشکی بیمار، استفاده از این سامانه در بحرانها و حوادث غیر مترقبه و نیز ارائه خدمات سیار پزشکی و درمانی به کاروانهای زیارتی برای کمک به زائران پیاده و مسافران در راه مانده، اشاره کرد.

• ترویج معارف اسلامی یکی از اولویتهای کاری آستان قدس رضوی است. به نظر شما چگونه میتوان از فضای مجازی برای توسعه این مهم استفاده کرد؟
اتفاقا در بند چهارم منشور ابلاغی هم به تلاش برای ترویج هر چه بیشتر معارف قرآنی و مکتب اهل بیت علیهم السلام با استفاده از ظرفیتها و توانمندیهای آستان قدس رضوی اشاره شده است.
حضور در فضای مجازی و همراهی با شیوههای جدید ارتباط جمعی، دامنه نفوذپذیری و تاثیرگذاری بیشتری در آحاد مختلف جامعه به ویژه در نسل جوان دارد.
پیشنهاد میشود سیاستگذاری در خصوص شیوه فعالیت در فضای مجازی به صورت متمرکز در کمیته‌ای با حضور مدیران ارشد آستان قدس رضوی و تمامی موسسات و بخشهای مرتبط با خدمات ارشادی و تبلیغی آستان قدس انجام شود؛ لذا این شرکت نیز به عنوان بازوی فنی کمیته مزبور، آمادگی دارد نسبت به ارائه مشاورههای تخصصی و اجرای بخشهای فناورانه برگرفته از تصمیمات کمیته، اقدام کند.

• یکی مهمترین ابزارهای ایجاد انضباط قانونی در سازمانها، به کارگیری سیستمهای نرمافزاری یکپارچه است. شرکت فاوا رضوی چه برنامهای در این زمینه دارد؟
بند هفتم منشور ابلاغی مقام معظم رهبری، ناظر بر سامان بخشیدن به بنگاههای اقتصادی و خدماتی آستان قدس رضوی و انضباط قانونی آنهاست که در این راستا شرکت فاوا رضوی، به دنبال ایجاد سامانه یکپارچه نرم افزاری با برند رضوی است.
تولید و به کارگیری سیستمهای جامع و یکپارچه، سخت، زمانبر و پرهزینه است، اما در چشمانداز بلند مدت سازمان اقتصادی رضوی بسیار ارزشمند بوده و نتایج حاصل از آن برای برنامه ریزیهای دقیق سازمانی، بی نظیر و حیاتی است.

• فاوا رضوی چه اهدافی را از راهاندازی سامانه نرم افزاری یکپارچه دنبال میکند؟
راهاندازی نظامهای هماهنگ و استاندارد برای فعالیتهای همگون در مجموعههای آستان قدس رضوی، ایجاد بستر مناسب برای برنامهریزیهای جامع و کلان، افزایش سرعت و دقت در تهیه گزارشات مورد نیاز، راهاندازی بانک اطلاعاتی جامع و یکپارچه از تمامی مجموعهها، تسهیل در مدیریت و اجرای فرآیندهای سازمانی، مدیریت جامع و یکپارچه بر مجموعهها و افزایش سطح رضایتمندی کارکنان و مخاطبان هر مجموعه، تنها بخشی از اهداف شرکت برای راهاندازی سامانه نرمافزاری یکپارچه است.
382-95

نظر شما